понедељак, 18. јануар 2010.

Bez "engleza" na putevima Srbije

Bez "engleza" na putevima Srbije

Uvoz automobila koji imaju volan na desnoj strani i njihova registracija na srpske tablice biće uskoro zabranjeni, piše "Danas".

U radnoj grupi za pripremu pravilnika o tehničkim uslovima za vozila, koji će biti usvojen za dva meseca, preovlađuje stav da automobili sa desnim volanom nisu bezbedni za naše uslove saobraćaja, te će njihova registracija na srpske tablice najverovatnije biti zabranjena.

"Uvozom ovakvih automobila građani mogu da uštede nekoliko hiljada evra, ali na taj način predstavljaju opasnost po sebe i druge učesnike u saobraćaju. S druge strane, to ne znači da takvi automobili uopšte neće smeti da se voze putevima Srbije, ali će morati da imaju registarske oznake zemlje gde se automobili voze levom stranom ulice“, kaže Demir Hadžić, načelnik Sektora za bezbednost saobraćaja u Ministarstvu za infrastrukturu.

On objašnjava da su vozila sa desnim volanom, kojih je na našim putevima sve više, nebezbedna pre svega tokom preticanja na otvorenom putu, jer vozač mora celim automobilom da pređe u suprotan smer da bi imao preglednost, a do tada se već može sudariti.

Isti problem nastaje i na raskrsnicama, ali i na naplatnim rampama i javnim garažama, gde je nemoguće da se usluga plati ukoliko u kolima nije suvozač ili se ne izađe iz vozila.

Istovremeno, farovi automobila podešeni su tako da onaj bliže sredini kolovoza sija slabije od onog bližeg ivici puta kako ne bi zaslepljivao vozila koja dolaze u susret. Kako se u Srbiji vozi desnom, a u, recimo, Engleskoj levom stranom puta, ti farovi su obrnuto podešeni, pa se efekat zaslepljivanja upravo povećava umesto da se smanjuje.

Inače, u Srbiji ne postoji evidencija o broju automobila sa volanom na desnoj strani, a iz AMSS-a pretpostavljaju da je razlog to što je uvoz takvih automobila počeo nedavno.

Zabranom registracije automobila sa desnim volanom pojedinci će ostati i bez unosnog posla.

Osobe koje imaju englesku vizu razradile su sistem preprodaje automobila "sa Ostrva", gde je cena četvorotočkaša pala usled ekonomske krize, kao i činjenice da je reč o zatvorenom tržištu koje se razlikuje od kontinentalnog dela Evrope.

Oni svoju uslugu naplaćuju od 800 do 1.000 evra, ali naručilac i pored toga, kao i plaćanja carine i poreza ima uštedu od nekoliko hiljada evra.

Međutim, čak i da posao propadne i volan bude morao da se prebacuje na levu stranu što košta oko 1.500 evra, ušteda za naručioca će ostati minimalna.

Naime, primera radi "pežo" iz 2002. koji u Srbiji treba platiti 10.500 evra, nakon dovoženja iz Engleske i plaćanja dažbina košta oko 8.000 evra, a kvalitet je sigurno bolji nego da je auto osam godina vožen u našoj zemlji.



b92

Uskoro nove tablice i dozvole

Uskoro nove tablice i dozvole

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić najavio je da će uskoro početi izdavanje novih vozačkih i saobraćajnih dozvola i registarskih tablica.

Važeće tablice uskoro će najzad u penziju
Važeće tablice uskoro će najzad u penziju

Govoreći na godišnjoj analizi rada ministarstva u Palati Srbija, Dačić je rekao da će jedan od prioriteta biti i omogućavanje efikasnog i brzog ostvarivanja prava građana, pre svega u oblasti upravnih poslova i izdavanja ličnih dokumenata.

"Da se što više onemogući i spreči maltretiranje građana. Koliko je u našoj moći, sa ograničenim brojem zaposlenih, da se napravi efikasan sistem, da građani brzo i lako mogu da dolaze do ličnih dokumenata. To neće biti lako, pre svega zato što nemamo dovoljno kapaciteta", rekao je Dačić.

Prvobitno je bilo predviđeno da se nove tablice i dozvole izdaju od jula 2008. godine. Izdavanje je odloženo, a mediji su prenosili da su postojali problemi sa štampanjem saobraćajnih dozvola kao i da su nadležni organi želeli da izbegnu gužve u isto vreme kada je počelo izdavanje biometrijskih pasoša i ličnih karata.

Novi pravilnik predviđa da se postojeće tablice, sa zastavom SRJ odnosno SCG, zamene u roku od godinu dana, prilikom redovnog produžetka registracije.

Nove tablice biće bele boje, sa plavim poljem na levoj strani, na kojoj je ispisana međunarodna oznaka Srbije - SRB.

Na tablici će biti crnim latiničnim slovima ispisana oznaka registarskog područja, potom crveni štit sa belim krstom i četiri ocila, ispod kojeg je ćirilicom ispisana oznaka registarskog područja.

Umesto kombinacije četiri do šest brojeva, kao do sad, registarska oznaka sastojaće se od tri ili četiri cifre i kombinacije slova na dve pozicije. U kombinaciju ulaze sva srpska latinična slova, kao i slova W, X i Y.

Saobraćajna dozvola biće veličine kreditne kartice - dimenzija 54 sa 86,5 milimetara, sa tekstom na srpskom i na engleskom jeziku, moći će da se automatski očitava i imaće više zaštitnih elemenata.

Novost je registraciona nalepnica, koja će se lepiti na vetrobransko staklo prilikom prve i svake sledeće registracije.

Registarske oznake imaće 59 gradova i opština, što znači da se uvodi 18 novih oznaka.

MUP je prvobitno predvideo, radi "racionalizacije i efikasnijeg rada policije", 34 područja - ukidanje osam registarskih oznaka koje sada postoje i uvođenje jedne nove. Posle protesta u nekim mestima koja je trebalo da ostanu bez "svoje" oznake, propisan je novi pravilnik i sva veća mesta u Srbiji su dobila svoje tablice.

Kao i do sada, postojaće područja Aranđelovac (AR), Beograd (BG), Bor (BO), Valjevo (VA), Vranje (VR), Vršac (VŠ), Gnjilane (GL), Gornji Milanovac (GM), Đakovica (ĐA), Zaječar (ZA), Zrenjanin (ZR), Jagodina (JA), Kikinda (KI), Kragujevac (KG), Kraljevo (KV), Kosovska Mitrovica (KM), Kruševac (KŠ), Leskovac (LE), Loznica (LO), Niš (NI), Novi Pazar (NP), Novi Sad (NS), Pančevo (PA), Peć (PE), Paraćin (PN), Pirot (PI), Požarevac (PO), Prizren (PZ), Priboj (PB), Priština (PR), Prokuplje (PK), Ruma (RU), Smederevo (SD), Sombor (SO), Sremska Mitrovica (SM), Subotica (SU), Trstenik (TS), Užice (UE), Uroševac (UR), Čačak (ČA) i Šabac (ŠA).

Nova područja su Aleksinac (AL), Bačka Palanka (BP), Bačka Topola (BT), Bečej (BČ), Velika Plana (VP), Vrbas (VB), Inđija (IN), Kanjiža (KA), Knjaževac (KŽ), Kovin (KO), Negotin (NG), Prijepolje (PP), Petrovac na Mlavi (PT), Svilajnac (SV), Smederevska Palanka (SP), Stara Pazova (ST), Ćuprija (ĆU) i Šid (ŠI).



b92