петак, 14. мај 2010.

Vezivanje postaje navika

Vezivanje postaje navika

Nevezivanje si gu r nosnih pojaseva tokom vožnje pogubno je za sve učesnike u saobraćaju, a stručnjaci u ovoj oblasti naglašavaju da je neophodno vezivanje svih u putničkim vozilima, pa i u autobusima u kojima su oni fabrički ugrađeni. Zbog nepoštovanja Zakona o bezbednosti u saobraćaju, od početka godine kažnjeno je 30.672 vozača.

Prema podacima MUP-a, broj ovih prekršaja smanjen je u odnosu na isti period prošle godine, kada je kažnjeno više od 74.000 vozača.


– Sigurnosni pojas je trenutno najefikasnije sredstvo zaštite vozača i putnika od povređivanja u slučaju saobraćajnih nezgoda. Pravilno vezan sigurnosni pojas ima zadatak da zadrži vozača ili putnika za sedište. U slučaju saobraćajne nezgode ili naglog kočenja vozila, pojas sprečava da delovi tela vozača ili putnika udare u čvrste delove unutrašnjosti vozila – kaže za “Blic nedelje” Milan Božović iz Komiteta za bezbednost u saobraćaju.


Ukoliko, na primer, u vreme saobraćajne nezgode vozač nije pravilno vezan sigurnosnim pojasom, pogotovo kod čeonog sudara, usled inercije, vozač će nastaviti kretanje u smeru u kom se kretalo vozilo pre sudara. Pod ovakvim okolnostima, kako kaže naš sagovornik, vozač nema mogućnosti da spreči da udari u čvrste delove unutrašnjosti vozila koji se nalaze ispred vozača (upravljač, stub krova, prednje vetrobransko staklo ...).


– Ako vozilo ima vazdušne jastuke, a vozač nije vezan, tada će udariti u vazdušni jastuk koji se “ispaljuje” velikom brzinom, pa će doći do dodatnog povređivanja vozača. Pod ovakvim okolnostima najčešće nastaju povrede glave, često je posledica smrtni ishod, nastaju povrede grudnog i trbušnog dela putnika i vozača – objašnjava Božović, i dodaje da se često dešava da vozač koji nije pravilno vezan u vozilu koje nema vazdušne jastuke glavom “probije” prednje vetrobransko staklo i zadobije posekotine vrata, nakon čega neretko sledi smrtni ishod.
Zato naš sagovornik ističe da je neophodno da vozač i svi ostali putnici budu vezani sigurnosnim pojasevima, i to ne samo na prednjim, već i na zadnjim sedištima.


– Nije važno da li se prevozite putničkim automobilom, kamionom, autobusom ili nekim drugim prevoznim sredstvom, ako na sedištu na kome se nalazite postoji sigurnosni pojas neophodno je da budete pravilno vezani. U saobraćajnim nezgodama u kojima je došlo do prevrtanja autobusa čija su sedišta bila opremljena sigurnosnim pojasevima, mnogo su manje stradali putnici koji su bili pravilno vezani. Putnici koji nisu koristili sigurnosne pojaseve ispali su tokom prevrtanja iz autobusa i to tako da se nakon njihovog ispadanja autobus prevrnuo preko njih – kaže Božović.

Na motoru i po troje!
Tokom letnje sezone poslednjih godina je pravi hit da roditelji na motoru, najčešće neki skuter, vespu, voze po dvoje dece. To se uglavnom radi u perifernim naseljima u kojima nema česte policijske kontrole. Od početka godine kažnjeno je 20 vozača motora koji su na njemu prevozili decu mlađu od 12 godina.
– Onog trenutka kada odrasla osoba dozvoli sebi da prevozi dvoje dece na skuteru, koji je predviđen za dve osobe, tada je ona decu koju prevozi stavila kao ulog za kocku – objašnjava Milan Božović iz Komiteta za bezbednost u saobraćaju.

Dopingovani „audi R8“

Dopingovani „audi R8“

Egzotični "audi R8" dobio je svoju supersportsku verziju sa oznakom GT. Snaga 5,2-litarskog V10 agregata povećana je za 35 konja na ukupno 560 KS, dok je težina smanjena za 100 kilograma (sada je 1.525 kg).

Maksimalni obrtni momenat od 540 Nm se oslobađa pri 6.500 obrtaja u minutu. "Audijevi" tehničari su vetrobran zamenili tanjim i lakšim staklom, a uspeli su i da "uštinu" gram-dva gde god da je to bilo moguće. Prema podacima, "audi R8 GT" opremljen "launč kontrol" sistemom i šestostepenim "R tronik" sekvencijalnim menjačem do stotke ubrzava za 3,6 sekundi, dok je top brzina 320 kilometara na sat. Jedini problem je što će "Audi" napraviti ograničenu verziju od samo 333 primerka R8 GT, koji će se prodavati za 193.000 evra.

Praktična i zabavna „meriva“

Evropa je 1961. zabranila automobile sa takozvanim samoubilačkim vratima koja su, kao što ime kaže, dovodila do niza nesrećnih slučajeva. Da pojasnimo, u pitanju su bila vrata sa zadnjim otvaranjem, pričvršćena pozadi, a ne za centralni B stub. Nesavršenost automobila tog vremena dovodila je do iznenadnog otvaranja vrata u toku vožnje i ispadanja putnika sa zadnjeg sedišta.

Razvoj tehnologije omogućio je elegantan povratak "samoubilačkih vrata" koja su se 2006. pojavila na "rols-rojs fantomu", da bi ih četiri godine kasnije "Opel" kao fleksdor predstavio na drugoj generaciji "merive".

Pet godina razvoja


"Opelovi" stručnjaci su na promociji u Hamburgu otkrili da je razvoj nove "merive" počeo još 1. februara 2005. i da su već deset dana kasnije odlučili da bestseler ponese vrata sa zadnjim otvaranjem. Znači, i pre nego što ih je Evropa ponovo dozvolila. Razlog je profil kupaca "merive", kojih je od premijere 2003. bilo više od milion. Naime, za "merivu" se odlučuju vozači koji češće od ostalih koriste zadnja sedišta. "Opel" jasno cilja mlade porodice s decom i starije vozače sa bogatim društvenim životom koji će voziti unuke.

Fleksdor


U praksi, fleksdor je pokazao praktično lice, sa brojnim prednostima i nekoliko mana. Najvažniji plus je svakako kreiranje širokog prostora za ulazak jer se u četiri koraka otvaraju čak do 84 stepena, dok klasična vrata ne mogu da zahvate više od 68 stepeni. Takođe, putnik na zadnje sedište ulazi bez napora i, što je možda važnije, bez savijanja u leđima. Roditeljima je olakšano stavljanje i izvlačenje dece iz sedišta, a kada se otvore i prednja i zadnja vrata, oko automobila se stvara "zaštitni zid". Za svaki slučaj, u "merivu" je ugrađen sistem koji automatski zaključava vrata na brzini višoj od 4 km/h. Iznad unutrašnjih ručki na vratima nalazi se i LED lampica. Kada svetli crveno, vrata ne mogu da se otvore sve dok se brzina ne spusti ispod 4 km/h i lampica ne promeni boju u zeleno. Jedna od zamerki je da prilikom istovremenog izlaska putnici na prednjim i zadnjim sedištima smetaju jedno drugom jer ne postoje vrata da ih razdvoje. Takođe, vozač i suvozač bi trebalo da pre nego što krenu da zatvore vrata pogledaju da li se putnici sa zadnje klupe pre ulaska slučajno nisu rukom uhvatili za B stub.

Fleksibilna kabina


Dimenzije "Opelovog" gradskog monovolumena su namerno povećane do granice sa modelima C segmenta kako bi se dizajnerima ostavilo više prostora za dokazivanje, ali i da se pokrije što veći deo unosnog tržišta. Unutrašnjost je urađena od kvalitetnijih materijala, po uzoru na one u "insigniji" i novoj "astri". Osim pretrpanih dugmića na centralnoj konzoli, ostatak kabine je urađen jednostavno, fleksibilno i sa dosta duha i prostora za sitnice. Novitet je i fleksrejl sistem između prednjih sedišta po kojem možete da "vozite" naslon za ruke kako bi prostor osmislili po svojim potrebama.

Turbo od 140 konja


Kratka vožnja bila je tek dovoljna da se upoznamo sa 1,4-litarskim turbo benzincima u dve verzije, sa 120 i 140 konja. Snažniji se pokazao kao bolji i ne preterano skuplji izbor, jer dolazi u kombinaciji sa solidnim šestostepenim ručnim menjačem. Mali turbo agregat iznenađujuće dobro vuče i "meriva" u petom stepenu prenosa s lakoćom ubrzava do 170 km/h. Prosečna potrošnja na pređenih 120 km iznosila je 7,8 litara. Kupcima se nudi i atmosferski benzinac 1.4 sa 100 KS čija je cena s osnovnim paketom opreme, koji ima klimu i muzički uređaj, 13.990 evra. Za poklonike dizel spremni su 1.3 (70 KS) i 1.7 CDTI (100 KS) motori, dok će se do septembra pojaviti i 1.3 eko-flekssa 95 KS, odnosno 1.7 sa 110 i 130 konja. Isporuka "merive" kupcima u Srbiji počeće u julu.

OPEL MERIVA 1.4 TURBO

Dimenzije
Dužina: 4.288 mm
Širina: 1.812 mm
Visina: 1.615 mm
Međuos. razmak: 2.644 mm
Prtljažnik: 400 l
Težina: 1.360 kg

Motor
Zapremina: 1.364 kubika
Snaga: 140 KS
Obrtni momenat: 200 Nm

Performanse
Ubrzanje:10,3 sekunde
Maks. brzina:196 km/h
Potrošnja: 7,8 litara
Cena:15.390 evra