уторак, 8. новембар 2011.


"Niski start" za novu prvu pomoć

Vlasnici 1,7 miliona registrovanih automobila i motocikala od 19. septembra obavezni su da imaju nove komplete prve pomoći po propisanom standardu SRPSZ.B2.001, a ukoliko se ogluše o ovu obavezu od 1. oktobra predviđene kazne će se kretati od 5.000 do 600.000 dinara.
Fotografija: novosti.rs
Fotografija: novosti.rs
Prva pomoć moraće da se menja na svakih pet godina, a ukoliko je u svom vozilu ne budete imali kada vas zaustavi policija, moraćete da platite kaznu od 5.000 dinara, ako ste fizičko, i od 60.000 do 600.000, ako ste pravno lice. 

Ukoliko određenom medicinskom sredstvu istekne rok trajanja, vozači će moći da ga zamene ispravnim proizvodom i ceo set će se smatrati važećim. "Bitno je da su sva sredstva u kutiji na broju i da su ispravna, tj. da imaju odgovarajući rok trajanja, bez obzira na datum naveden na kutiji", objasnio je tada Jovanović. 

"Kompanija Galenika, pored gotovih kompleta prve pomoći, obezbedila je u dovoljnoj meri i snabdevaće tržište svim pojedinačnim elementima koji se nalaze u kompletima", izjavila je nedavno Bojana Janković, PR kompanije Galenika. 

Direktor Agencije za bezbednost saobraćaja Stojadin Jovanović je u izjavi za Tanjug pozvao vozače da ispune tu obavezu i podsetio da je u 2010. njena primena bila odložena za godinu dana. 

Načelnik Uprave saobraćajne policije pukovnik Dragiša Simić je ranije rekao da će policija od 1. oktobra početi da kažnjava za nepoštovanje te obaveze. 

"Saobraćajna policija će u početku, kao i do sada kada su novi saobraćajni propisi u pitanju, samo kontrolisati i upozoravati vozače na nepravilnosti", rekao je Simić. 

Cene kompleta variraju u zavisnosti od prodajnog mesta, a uglavnom se kreću oko 2.000 dinara. Članovi Auto-moto saveza Srbije mogu da ga kupe sa popustom i na odloženo plaćanje. 

Reč je novim kompletima prve pomoći čiji je sadržaj odobrila Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije. 

Saznajte sve o kompletima za prvu pomoć 

Da li ste nabavili prvu pomoć?

Paketi prve pomoći "Karan" ispravni


Paketi prve pomoći "Karan" ispravni


Vanrednom kontrolom Ministarstva zdravlja i nezavisne inspekcije iz Evropske unije utvrđeno je da su kompleti za prvu pomoć koje distribuira preduzeće Karan Co ispravni.
"Izvršenom analizom, Bureau Veritas je utvrdio da je komplet za prvu pomoć tipa B za putnička vozila i kamione odgovarajućih dimenzija i sastava i da sadrži sve potrebne elemente kao i da je obeležen u skladu sa standardom SRPSZ.B2001", piše u saopštenju.

Izvršena je i provera sterilnosti i izveštaj je pokazao da su komponente u kompletu sterilne.

Isti zaključak donela je i Inspekcija za lekove i medicinska sredstva Ministarstva zdravlja koja je, nakon pisanja u medijima o neispravnosti pojedinih kompleta za prvu pomoć, izvršila i vanrednu kontrolu kvaliteta.

"Uobičajena praksa kod proizvođača medicinskih sredstava u zemljama EU je da se u cilju registracije, validacije i kontrole kvaliteta proizvoda angažuju akreditovane kuće iz drugih zemalja članica. Dobijeni rezultati prihvataju se bez ikakve sumnje, a ovakvi zahtevi proizvođača smatraju se sasvim legitimnim u EU. Na ovaj način smo dobili nezavisan rezultat koji otklanja svaku sumnju u kvalitet našeg proizvoda, a to je, kasnije, potvrdila i domaća Agencija za lekove”, istakla je Ljiljana Karan, vlasnica preduzeća Karan Co.

Komplet za prvu pomoć predstavlja obavezni deo opreme svih registrovanih vozila prema odredbama novog Zakona o saobraćaju. U Srbiji je registrovano više od dva miliona vozila, a prema zakonskom roku, sva vozila treba da budu opremljena obaveznom opremom do kraja septembra 2011. godine.

Komplet za prvu pomoć koji preduzeće Karan Co. distribuira na tržište proizvodi se u fabrici Winner Industries Co. koja se nalazi u Kini.

Prosečna cena ovog kompleta na domaćem tržištu iznosi 1.400 dinara.

"Niski start" za novu prvu pomoć

Na 12.000 kazni - nijedna žalba


Više od 12.000 prekršaja u saobraćaju zabeleženo je u prvih mesec dana od početka funkcionisanja automatskog kažnjavanja vozača putem video nadzora u Beogradu.
Žuta traka je shvaćena najmanje ozbiljno pa su vozači 11.744 puta uhvaćeni kako se voze delom saobraćajnica koji je rezervisan za vozila javnog prevoza, dok je prolazak kroz crveno svetlo zabeležen 227 puta.

Kada bude došao trenutak plaćanja na osnovu video zapisa, vozači koji se nisu pridržavali propisa moraće ukupno da plate od 62 miliona dinara do 223 miliona dinara u zavisnosti od težine prekršaja.

Međutim, do sada se nijedan vozač nije žalio na kaznu.

Prema podacima iz Ministarstva unutrašnjih poslova, to nije zato što su smatrali da je policija u pravu, već zato što se još vrše tehničke radnje poput utvrđivanja identiteta vozača, podnošenja zahteva i rešenja o kažnjavanju, odnosno donošenja presuda prekršajnog suda. Tek kada se to okonča i kada dobije svoju kaznu, vozač u narednih osam dana ima prava da se žali.

- Protiv presude koju je doneo prekršajni sud žalba se podnosi pismeno onom sudu ili organu uprave koji je doneo rešenje uz uplatu administrativne takse od 900 dinara. Posle toga, u roku od tri dana prekršajni sud ili organ uprave žalbu dostavljaju Višem prekršajnom sudu ili mesno nadležnom prekršajnom sudu - kažu iz policije i ističu da, iako rok za odlučivanje po žalbi nije propisan, rešenje o kažnjavanju do okončanja postupka žalbe nije pravosnažno.

Da bi žalba bila valjana, građani Srbije moraju u njoj da navedu na koju se odluku žale i zašto su nezadovoljni odlukom.

- U žalbi mogu da se navedu nove činjenice i novi dokazi, ali tada mora da se objasni zašto te činjenice i dokazi nisu ranije izneti - poručuju iz MUP-a i objašnjavaju da na rešenja koja po žalbi donesu Viši prekršajni sud i mesno nadležni prekršajni sud žalba nije dozvoljena.

Ima i povratnika 

Prema informacijama iz MUP-a, postoje vozila koja su više puta snimljena u prekršaju.

- Moguće je da su pojedini vozači učinili dva ili više prekršaja koji su zabeleženi kamerama, ali to ne možemo da tvrdimo pošto je postupak utvrđivanja identiteta vozača još u toku - kažu u policiji.

Računica: 

Žuto i crveno - od 6 poena i 15.000 dinara do 9 poena i 50.000 dinara (od 3.405.000 dinara do 11.350.000 dinara)
Vožnja žutom trakom - od 5.000 dinara do 18.000 dinara (od 58.720.000 dinara do 211.392.000 dinara)
Ukupno Od 62.125.000 dinara do 222.742.000 dinara

Izvor - BlicOnline ; fotografija - Flickr (Adrian Short)

Komšijina vozačka spasava od kazni

Saznajte gde se nalaze kamere u Beogradu